Recenzja celownika termowizyjnego HIKMICRO Panther PH50 LRF

Recenzja celownika termowizyjnego HIKMICRO Panther PH50 LRF

Po recenzji Gryphona postanowiliśmy sprawdzić w terenie możliwości celownika termowizyjnego HIKMICRO Panther PH50 LRF . Dystrybutor zaznaczył, że użycza nam celownik do testów pod warunkiem, że nie będzie to recenzja biurkowa i sprzęt ma zaznać ciężkiego żywota łowieckiego. Zamontowaliśmy go zatem na „dziewiątce” i ruszyliśmy na testy bojowe…

Pierwsze wrażenia

Na pierwszy rzut oka sprzęt prezentuje się całkiem kompaktowo. Długość wraz z osłoną i gumową muszlą oczną zamyka się w 21 cm. Waga wynosi blisko 600 g, a to za sprawą metalowego korpusu i zintegrowanego dalmierza. Całość sprawia wrażenie dość pancernego. Elementy optyczne są dobrze osłonięte i chronione na wypadek przypadkowego uderzenia, czy upadku. Do osadzenia celownika na broni użyliśmy dedykowanego montażu HIKMICRO, do którego nie mamy najmniejszych zastrzeżeń. W przypadku broni wyposażonej w szynę picatinny zamontowanie urządzenia jest banalnie proste i możliwe do wykonania w warunkach domowych. Ogólnie na rynku mało jest alternatywnych montaży do tego modelu.

Specyfikacja techniczna

Sercem urządzenia jest detektor z matrycą 384×288 oraz wielkością pixela określoną na 12 µm. Podobnie jak w innych urządzeniach HIKMICRO kontrast termiczny zdefiniowany parametrem NETD wynosi 35 MK. Powinien on charakteryzować się dobrą projekcją obrazu również w wyższych temperaturach i tak faktycznie jest. Odświeżanie oczywiście na poziomie 50 hz, a więc nie mam mowy o jakimkolwiek klatkowaniu. W celowniku zastosowano duży obiektyw i jego zasięg producent deklaruje na poziomie 2600 m. Jest to wartość której przeciętny myśliwy nie jest w stanie nawet w połowie wykorzystać. Urządzenie wyposażone jest w dalmierz laserowy umożliwiające mierzenie odległości na dystansie do 600 m z dokładnością +-1m. Nominalne powiększenie optyczne w celowniku zaczyna się od 4,4 z możliwością jego cyfrowego zwielokrotniania. Celownik zasilany jest dobrze znanymi akumulatorami 18650, które przekładają się na 6 h ciągłej pracy.

Obsługa

Główne „centrum” sterowania urządzenia zostało umieszczone po lewej stronie korpusu. Z pewnością docenią to wszyscy praworęczni użytkownicy, zaś leworęczni muszą przyzwyczaić się. 😊 Uruchamianie zarówno podstawowych funkcji, jak i poruszanie się po zaawansowanych funkcjach menu odbywa się za pośrednictwem dwóch klawiszy i pokrętła wielofunkcyjnego. Warto dodać, że jest się czym bawić na ambonie. 😊

Schemat jest dość prosty i możliwy do opanowania w ciągu kilku minut. Regulacja ostrości znajduje się na obiektywie, a dioptrii – przy okularze jak w większości standardowych urządzeń optycznych. Na plus należy zaliczyć wymienny akumulator, których w zestawie z urządzeniem są dwa. Nie ma również problemu z dokupieniem kolejnych w sklepach elektronicznych.

Wrażenia z użytkowania

HIKMICRO Panther polubił się z kalibrem 9,3×62 i do końca testów nie okazywał żadnych dolegliwości. Zgodnie z obietnicą był traktowany jak narzędzie pracy myśliwego. Aby jednak nie było tak prosto, postanowiliśmy przeprowadzić testy również w warunkach wysokich temperatur otoczenia na poziomie 30 stopni Celsjusza. Nikt nas już nie posądzi, że screeny ekranu z urządzenia robione są w idealnych termicznie warunkach. 😊 Panther naprawdę daje radę w każdych warunkach i ciężko go czymś zaskoczyć. Nie ma problemu z szybkim rozpoznawaniem sylwetek zwierząt na 300-400m przy nominalnym powiększeniu.

Co do jakości obrazu to jest naprawdę dobry, a trzeba pamiętać, iż PH 50 nie ma matrycy o najwyższej rozdzielczości. Użytkownik ma do wyboru 4 palety wyświetlania obrazu w najbardziej popularnych odcieniach: white hot, black hot, red-hot i multicolor. Pomiar odległości działa szybko i całkiem precyzyjnie, chociaż wynik mógłby pozostawać wyświetlany sekundę dłużej. Samo urządzenie również uruchamia się szybko i z ustawionym ręcznie wywoływaniem kalibracji jest niemalże natychmiast gotowe do strzału. Trzeba jednak pamiętać, że przy takiej konfiguracji warto kalibrować obraz chociażby raz na kilka godzin. 😊

Zmiana powiększenia odbywa się za pomocą pokrętła wielofunkcyjnego. Działa ono bardzo delikatnie, a wręcz przesadnie. Zachęca jednak do buszowania po dość rozbudowanym menu, a funkcji w nim nie brakuje. Poza standardowymi ustawieniami jasności i kontrastu obrazu można chociażby ustawić śledzenie punktu o najwyższej temperaturze wskazywaną przez dedykowaną ikonę. Dodatkowo funkcję PIP nie tylko można wyłączyć, ale również określić jej umiejscowienie w jednym z trzech miejsc na obrazie – lewa góra, środek góra, prawa góra. Użytkownik ma do dyspozycji 5 siatek celowniczych w czterech kolorach. Dodatkowo istnieje możliwość zaprogramowania 5 profili balistycznych na określonej odległości. Pomiar odległości można określać w dwóch trybach- pojedynczy, oraz ciągły.

Jest oczywiście również funkcja nagrywania i robienia zdjęć, a do dyspozycji mamy 16 GB wbudowanej pamięci, a żeby było śmieszniej, to celownik może służyć jako typowa kamera termowizyjna. Producent zastosował w otworach montażowych celownika gwint ¼, a więc typowy pod statywy fotograficzne. Zapomniałem również dodać, że istnieje możliwość wyłączenia całkowicie siatki celowniczej. 😊

Komunikacja

Urządzenie ma wbudowany moduł wi-fi, a do komunikacji producent rekomenduje korzystanie z aplikacji HIKMICRO Sight. Uzyskujemy dostęp do funkcji urządzenia z poziomu telefonu, galerii a także możliwość aktualizacji oprogramowania. Po prawej stronie korpusu znajduje się gniazdo USB-C, które służy do komunikacji po kablu, a także umożliwia podłączenie zewnętrznego zasilania z np. z powerbanku.

Podsumowanie:

Zalety:

– bardzo dobre wykonanie i użyte materiały zarówno elementów korpusu, jak również osłon obiektywu i okularu

– dobra jakość obrazu i wysoki kontrast termiczny

– zaawansowane menu dające szeroką możliwość dostosowania parametrów wyświetlania obrazu wedle własnych potrzeb

– wymienny wydajny akumulator

– bardzo duży zasięg detekcji

– dobra odporność mechaniczna urządzenia

– dobre wsparcie producenta w zakresie aktualizacji aplikacji mobilnej i firmware urządzenia

– błyskawiczny pomiar odległości

– dodatkowy akumulator, ładowarka i twarde etui w zestawie

Wady:

– zbyt lekko działające pokrętło zoom/menu

– informacje ze wskazaniem dystansu dla manualnego pomiaru wyświetlane są dość krótko- około 1-1,5s. Optymalne w naszej ocenie byłoby sekundę dłużej 2-2,5s.

HIKMICRO Panther PH50 LRF to bardzo zaawansowany celownik termowizyjny którego cena wynosi około 18 tyś zł. W odniesieniu do relacji ceny i jakości jest to bardzo dobra propozycja dla myśliwych, ponieważ w tym przedziale ciężko znaleźć produkt o podobnych parametrach technicznych. Celownik objęty jest dwu letnią gwarancją producenta, a także dobrym suportem technicznych pod względem aktualizacji oprogramowania.

Polub artykuł

Michał Budzyński