Rattlerek w kalibrze 300BLK- SIG SAUER MCX

Rattlerek w kalibrze 300BLK- SIG SAUER MCX

O karabinku SiG Sauer MCX świat usłyszał głównie za sprawą zamachu terrorystycznego w klubie Orlando w 2016 roku, kiedy to terrorysta przy pomocy tej broni dokonał jednej z większych masakr w USA. Raczej wątpliwe jest, aby napastnik specjalnie wybrzydzał przy wyborze broni do swojej akcji, niemniej warto przyjrzeć się jej konstrukcji.

Jest to jeden z najkrótszych karabinków na rynku z lufą wynoszącą zaledwie 5,5 cala (14cm). Jeśli te wartości nie robią na kimś wrażenia, to trzeba zaznaczyć, że wiele popularnych rewolwerów posiada dłuższe lufy. Rattlerek zasilany jest amunicją 300 BLK, czyli zachodnim odpowiednikiem kałacha. Oczywiście przy tej długości lufy fajerwerki podczas strzelania są gwarantowane, ponieważ w tej konfiguracji musi zionąć ogniem😊 Co konstruktorów podkusiło, żeby przy takim kalibrze trzymać się taki niewielkich rozmiarów broni?

Odpowiedzi należy szukać oczywiście w fanaberiach oddziałów specjalnych, które potrzebują dużej siły ognia na krótkich dystansach, przy możliwie kompaktowych rozmiarach broni. Najkrótsza wersja MCX-a wydaje się wręcz idealna i nawet z dokręconym tłumikiem umożliwia sprawne manewrowanie. Warto dodać, że kaliber 300BLK nadaje się idealnie do tłumika. Z 14 gramowym pociskiem można zejść z prędkością do 300 m/s, czyli poniżej prędkości dźwięku i tym samym wytłumić huk wystrzału niemalże do zera.

W MCX-ie bez specjalnych modyfikacji można szybko zmienić kaliber 5,56 zachowując przy tym standardowe gniazdo magazynka. Kaliber 300BLK jest jednak kompromisem pomiędzy pistoletowym nabojem 9×19 oraz lekkim pociskiem 5,56. Z kolei kaliber 5,56 jest uniwersalną bronią do walki na średnim dystansie i do 223 jest pełno różnego rodzaju amunicji na rynku. Sig Sauer MPX jest typową bronią dedykowaną dla jednostek specjalnych z nastawieniem na niezawodność i funkcjonalność. Mamy więc w nim obustronne manipulatory oraz wysokiej jakości materiały, szczególnie w mechanizmach zamka.

Biorąc pod uwagę całkowitą długość Rattlera wynoszącą 489mm, można by pokusić się o twierdzenie, że byłaby to niezła propozycja dla myśliwych i podkładaczy. Niestety z 14 centymetrową lufą Rattlerek łapię się na definicję broni krótkiej, a co za tym idzie może być ciężko zarejestrować go do celów łowieckich. W kraju nad Wisłą o przeznaczeniu broni nie decydują takie elementy jak konstrukcja, czy kaliber, a literka w pozwoleniu.

Polub artykuł

Michał Budzyński