Złoty, a skromny czyli Glock 19X

Złoty, a skromny czyli Glock 19X

No dobra, nie do końca złoty, ale umownie wielu użytkowników tak określa kolor piaskowy, lub Coyote Brown. Taki właśnie jest model Glocka 19X. Warto wspomnieć, że to cywilna odmiana modelu 19 MHZ który konkurował z SIG Sauerem P320 w konkursie na broń krótką amerykańskich wojsk lądowych. Ostatecznie Amerykanie poszli w stronę P320, a co później się działo to już wszyscy wiedzą. Zdarza się również najlepszym😉

Legenda obrosła w złoto i nawet najwięksi przeciwnicy Glocka muszą przyznać, że ciężko się do 19X przyczepić. Łączy w sobie wszystko co najlepsze z generacji 5, oraz jest odpowiedzią na odwieczne kaprysy Glockowców. Standardowy model 19 jest bardziej kompaktowy jednak wielu użytkownikom najlepiej strzela się z przedłużonym magazynkiem, ponieważ chwyt jest dość krótki. 17-stka pod tym względem jest wręcz idealna dla każdego, jednak długość broni w połączeniu z kaburą nie specjalnie zachęca do skrytego noszenia. Złoty jest po prostu połączeniem najlepszych cech obydwu modeli. Posiada krótszą lufę oraz zamek z wersji 19, a także pełnowymiarowy chwyt identycznie jak w wersji 17.

V generacja ale…

Jak przystało na 5 generację 19X ma precyzyjną lufę z gwintem poligonalnym, powiększony zwalniacz magazynka, obustronny zrzut zamka, oraz cywilizowany spust. W tym modelu język spustowy ściąga się przewidywalnie, czyli całkiem dobrze. Nieporównywalnie bardziej komfortowo niż chociażby w przypadku Glocków czwartej generacji. Poza tym w modelu 19X nie tylko zniwelowano krawędzie czoła zamka ale również wyrównano je na całej długości.

Dziewiętnastka X karmiona jest standardowymi magazynkami z modelu 17, za wyjątkiem magazynków generacji V, które średnio są kompatybilne. Nowy model Glocka został również pokryty nową powłoką nPVD, która ma zapewnić jeszcze skuteczniejszą ochronę w ekstremalnych warunkach pogodowych. Producent postanowił nieco rozpieścić użytkowników i w standardzie modelu 19X zainstalował metalowe przyrządy celownicze z wkładkami trytowymi. Dodatkowo Kupujący w zestawie z pistoletem otrzymuje 3 magazynki: 1x17nb + 2x19nb.

Czy gdybym teraz stał przed wyborem uniwersalnej klamki zdecydowałbym się na Glocka 19X? Niewykluczone. Za około 3k jest to naprawdę dobrze wyposażony pistolet i oczywiście sprawdzony producent, który w każdej kolejnej generacji wprowadzał poprawki i udogodnienia wynikające z wielu lat doświadczeń ogromnej ilości użytkowników.

fot. Michał Budzyński

Polub artykuł

Michał Budzyński