Test HIKMICRO GRYPHON HD GQ35L LRF – termowizor, noktowizor i dalmierz w jednym.

Test HIKMICRO GRYPHON HD GQ35L LRF – termowizor, noktowizor i dalmierz w jednym.

Idealny zestaw dla współczesnego myśliwego to termowizor do obserwacji, a noktowizor do precyzyjnego rozpoznawania celu. Idealnie byłoby mieć jedno urządzenie łączące w sobie obydwie technologie. Tylko czy takie urządzenia istnieją? Oczywiście, że tak i na dodatek można je kupić również w Polsce. Zwróciliśmy się z prośbą do przedstawiciela Hikivision w Polsce o udostępnienie nam do testów wielofunkcyjnego urządzenia HIKIMICRO GRYPHON GQ35L.

O Firmie

HIKMICRO jest wiodącym dostawcą sprzętu i rozwiązań termowizyjnych. Specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju i produkcji SoC oraz MEMS. Firma sprzedaje swoje produkty na całym świecie – detektory termiczne, rdzenie, moduły, kamery i kompleksowe rozwiązania, obsługując klientów w ponad 100 krajach i regionach. Pamiętajmy, że na świecie nie ma zbyt wielu linii produkcyjnych tego typu komponentów. Pełną ofertę urządzeń termowizyjnych HIKIMICRO w Polsce możemy znaleźć w firmie Łukasz Matuszczak PPHU KOLBA.

Charakterystyka urządzenia

GRYPHON GQ35L w pełni zasługuje na miano wielofunkcyjnego urządzenia optoelektronicznego. Jest to połączenie kamery termowizyjnej, noktowizora i dalmierza laserowego. Dwie istotnie różniące się technologie wraz z dalmierzem udało się zmieścić w dość kompaktowym korpusie, o rozmiarze wynoszącym odpowiednio: długość 167.8 mm, wysokość 87.2 mm, szerokość 73.3 mm i wadze 510 gram.

Sercem termowizora GRYPHONa GQ35L jest detektor z matrycą o rozdzielczości 640×512, wielkością pixela na poziomie 12 μm oraz częstotliwością odświeżania wynoszącym 50hz. Urządzenie charakteryzuje się również bardzo dobrym współczynnikiem kontrastu termicznego NETD o wartości 35 mk obliczonym przy 25°C i F 1.0. W termowizorze tym zastosowano obiektyw o średnicy 35 mm i żeby uzyskać jak największą jego sprawność, szczególnie w zakresie kontrastu, jego powiększenie optyczne nie przekracza x2. Uwierzcie, że przy tej rozdzielczości matrycy powiększenie optyczne naprawdę daje klarowny obraz.

Jeśli chodzi o noktowizję GRYPHON GQ35L ,to bynajmniej nie jest to tylko slogan marketingowy. Zastosowano w nim nowoczesny sensor CMOS o rozdzielczości 1920×1080. Nie posiada on wbudowanego iluminatora podczerwieni w standardzie i pełni nieco funkcję kamery cyfrowej. Do optymalnej obserwacji w nocy wymaga zewnętrznego doświetlacza, który można podłączyć dedykowanym adapterem w miejscu mocowania statywu. Ma to również dobre strony, ponieważ urządzenie mieści się w jednym ręku i jest mniej prądożerne. Termowizor ten zasilany jest jednym akumulatorem 18650, który powinien wystarczyć na około 5h pracy. Producent do zestawu dorzucił również zapasowy wraz z wysokiej klasy ładowarką.

Ostatnim istotnym zintegrowanym komponentem GRYPHON GQ35L jest dalmierz laserowy z długością fali na poziomie 905nm. Umożliwia on dokonywanie pomiarów na dystansie do 600 metrów z wysoką dokładnością do 1m, który w połączeniu z bardzo dobrą matrycą ułatwia rozpoznanie celu i podejmowanie szybkich decyzji. Laser jest oczywiście zbudowany w klasie 1, która jest całkowicie bezpieczna dla oczu. Gryphon może pracować w zakresie temperatur od -30C do 50C i wilgotności powietrza na poziomie 95%.

Użytkowanie

GRYPHON GQ35L posiada dobrą ergonomię i sterowanie umożliwiające obsługę urządzenia jedną ręką, za wyjątkiem regulacji ostrości. Zimny start i gotowość do pracy urządzenia uzyskujemy w niespełna 3 sekundy. Sterowanie urządzenia zamyka się w 3 przyciskach funkcyjnych oraz pokrętle nawigacyjnym.

Dostęp do podstawowych funkcji urządzenia odbywa się za pośrednictwem jednego z klawiszy. Przycisk zasilania odpowiada za włączanie i wyłączanie urządzenia, a także funkcję stand-by. Przycisk kamery uruchamia funkcję rejestracji obrazu i pomiaru odległości. Przycisk menu pozwala na otworzenie drzewa szczegółowych ustawień urządzenia oraz wybór palety barw. Pokrętło odpowiada za zmianę stopnia powiększenia cyfrowego obrazu (1-8), a także nawigację w menu.

Użytkowanie jest dość intuicyjne, chociaż warto wspomnieć, iż posiada zarówno instrukcję, jak i menu w języku polskim. Z pewnością przyda się przy konfigurowaniu zaawansowanych funkcji urządzenia jak chociażby śledzenie najcieplejszego obiektu, naprawa martwych pixeli czy kalibracji obrazu. Sam obraz jest na bardzo dobrym poziomie i stopień szczegółowości powinien zaspokoić największe wymagania entuzjastów termowizji. Dobre parametry współczynnika NETD dało się zauważyć w przypadku odwilży i wysokiej wilgotności powietrza. Przy suchej pogodzie stopień projekcji „martwych” obiektów jest bardzo szeroki.

Na pierwszy rzut okaz paleta barw wyświetlanego obrazu może być nieco uboga, ponieważ ogranicza się do podstawowych odcieni, modułu wykorzystującego naturalne oświetlenie oraz trybu scalonego. Do dyspozycji mamy więc barwy black- hot, white- hot, red hot oraz multicolor. W zasadzie większość użytkowników termowizji korzysta głównie z nich, jako najbardziej optymalnych. Ciekawostką którą ciężko spotkać w innych urządzeniach optoelektronicznych jest moduł scalony, który umożliwia łączenie obrazu wykorzystującego szczątkowe światło naturalne (w tym noktowizja) z termowizją. Dzięki temu przy podłączeniu zewnętrznego iluminatora podczerwieni możemy uzyskać bardziej szczegółowy obraz termiczny obiektu w nocy.

Do działania dalmierza nie można się absolutnie przyczepić. Pomiar następuje bardzo szybko i dodatkowo jest faktycznie bardzo precyzyjny. O użyteczności w warunkach nocnych takiego urządzenia nie trzeba nikomu tłumaczyć, a w szczególności użytkownikom termowizji i noktowizji.

sejfy.pl

Komunikacja

Urządzenie jest wyposażone w moduł Wi-FI, a więc istnieje możliwość zdalnej komunikacji ze smarfonem. Rekomendowane jest używanie do tego celu aplikacji HIKMICRO Sight, dostępnej zarówno na platformy Android, jak i IOS. Aplikacja działa całkiem sprawnie i stabilnie. Z poziomu smarfona użytkownik ma dostęp do głównych ustawień urządzenia wraz z podglądem on-line. Dodatkowo Gryphon do komunikacji bezpośredniej z komputerem posiada wyjście USB typu C, które może służyć jako dodatkowe gniazdo pod zasilanie z power banka. Istotnym elementem urządzeń HIKMICRO jest oprogramowanie, które podlega stałemu ulepszaniu wraz z możliwością jego aktualizowania z poziomu użytkownika. Warto tutaj dodać, iż aktualizacje firmware HIKMICRO z reguły nie tylko poprawiają jakość obrazu który i tak jest dobry, ale również optymalizują wydajnościowe działanie urządzenia, co potwierdza chociażby upgrade do wersji V5.5.38.

Podsumowanie

Zalety:

– Duża rozdzielczość matrycy i dobrej jakości obraz

– Wysoka jakość wykonania i szczelna obudowa

– Duży zasięg detekcji i rozpoznawania obiektów

– Szybki start urządzenia oraz wydajny akumulator (zapasowy w zestawie)

– Zaawansowana technologia połączenia termowizji i noktowizji

– Szybki i dokładny pomiar dystansu dalmierza

– Dobra aplikacja do komunikacji urządzenia ze smartfonem, a także aktualizacja oprogramowania

Wady:

– Brak możliwości dokręcenia statywu po zamontowaniu zewnętrznego oświetlacza laserowego za pomocą dedykowanego montażu

Bez wątpienia GRYPHON GQ35L jest jednym z bardziej zaawansowanych aktualnie urządzeń na rynku optoelektroniki cywilnej. Parametrami technicznymi, jak również jakością wykonania plasuje się w czołówce wiodących producentów termowizji, a przy tym warto dodać, iż wszystkie produkty Hikvision są produkowane z własnych podzespołów, co w tej technologii ogranicza się wyłącznie do kilku firm na świecie. Cena detaliczna tego urządzenia wynosi około 15 tyś zł i rzeczywiście produkt jest wart swojej ceny.

Polub artykuł

Michał Budzyński