Wojna legalnych posiadaczy broni z Komisją Europejską

Wojna legalnych posiadaczy broni z Komisją Europejską

Jak zapewne wielu posiadaczy broni słyszało, KE postanowiła ograniczyć stosowanie amunicji ołowianej na terenach wodno- błotnych. O kulisach powstania zakazu pisaliśmy już wcześniej. Na pierwszy rzut oka ograniczenia dotykają głównie myśliwych, a w szczególności tych w starszym wieku (ograniczenia w wykonywaniu polowań). Wszystko jednak dąży do zakazu używania amunicji ołowianej wśród wszystkich cywilnych posiadaczy broni. W fazie II dokumentu KE ograniczenia dotyczą również strzelnic otwartych, poza obiektami państwowych służb mundurowych.

FIREARMS UNITED

KE postanowiła wdrożyć zakaz poprzez wprowadzenie rozporządzenia, a nie w drodze dyrektywy. Ta pierwsza forma nie wymaga bowiem konsultacji społecznych i teoretycznie jest prostsza do implementacji. Rozporządzenie można jednak zaskarżyć i tu rękę na pulsie trzyma Firearms United Network (FUN)– międzynarodowa organizacja zarejestrowana w Polsce, zrzeszająca cywilnych posiadaczy broni i organizacje strzeleckie. Na podstawie art. 263 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej FUN skierowało sprawę przeciwko zakazowi stosowania ołowiu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Stańmy razem z FUN do protestu, ponieważ sprawa dotyczy naszego strzelectwa. Po naszej stronie będą również inne organizacje strzeleckie z całej Europy. Niebawem na stronie FUN (https://firearms-united.com/pl/) pojawią się gotowe formatki dokumentów, jakie można podpisać w celu wyrażenia sprzeciwu wobec wprowadzania zakazu ołowiu. Pod skargą mogą się podpisywać kluby sportowe, koła łowieckie, koła wędkarskie i wszystkie inne zrzeszenia, lub organizacje, które nie godzą się na nieuzasadnione ograniczanie ich działania.

W obronie legalnych posiadaczy broni

Warto przypomnieć, iż FIREARMS UNITED (FU) w Polsce powstała w 2013 roku jako ogólnoeuropejska organizacja, której głównym celem jest promowanie kultury posiadania legalnej broni palnej, oraz obrona praw jej posiadaczy. Organizacja zaczęła być szczególnie dostrzegana po grudniu 2015 roku, kiedy światło ujrzał projekt nowelizacji Dyrektywy 91/477/EEC Komisji Europejskiej w zakresie zaostrzenia przepisów dotyczących broni palnej. Reprezentacja FU jako jedna z najbardziej aktywnie działających organizacji w Europie, od samego początku publikacji projektu noweli dyrektywy piętnowała nieuzasadnione argumentacje Komisji Europejskiej w zakresie ograniczania praw legalnym posiadaczom broni.

Prezes Firearms United Tomasz W. Stępień w Parlamencie Europejskim
Polub artykuł

Michał Budzyński