Analiza skuteczności broni krótkiej do celów łowieckich

Analiza skuteczności broni krótkiej do celów łowieckich

Wraz z pojawieniem się projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i dopuszczenia broni krótkiej dla myśliwych, powstały pewne wątpliwości w zakresie jej skuteczności. Broń krótka charakteryzuje się znacznie mniejszą energią pocisku (kal 9×19: E0=500-600J), wobec czego niektórzy wątpią w jej skuteczność przy wykonywaniu polowań. Pochyliliśmy się nad tym tematem bez teoretyzowania i poprosiliśmy o praktyczną analizę niekwestionowanego eksperta w zakresie strzelectwa z broni krótkiej, czyli Mead Leaf-a“Liścia” (https://www.closerangefighting.pl/).

Broń krótka wyłącznie do dostrzeliwania postrzałków

Na początek warto doprecyzować, iż intencją ministerstwa do udostępnienia broni krótkiej dla myśliwych było wyłącznie wykorzystywanie jej w celu dostrzeliwania ewentualnych postrzałków podczas polowań. Wobec powyższego należy jasno stwierdzi, iż ewentualne używanie przez nich pistoletów czy rewolwerów będzie ograniczało się do sytuacji raczej incydentalnych i dodatkowo na krótkim dystansie. Biorąc pod uwagę fakt, iż poszukiwanie i podchodzenie rannej zwierzyny zawsze niesie ze sobą ryzyko zaatakowania myśliwego, nowe przepisy należy rozpatrywać przede wszystkim w kategorii poprawy bezpieczeństwa. Raczej nikt nie ma wątpliwości co do tego, że można zapomnieć o celnym strzelania z broni długiej z lunetą na dystansie kilka metrów w gęstym lesie, a przecież to również proza życia łowieckiego. Czy broń krótka będzie ułatwieniem? Sprawdźmy, bo w końcu nasi zachodni sąsiedzi mogą do podobnych celów używać broni krótkiej w łowiectwie…

Więcej strzałów przy podobnej celności

W naszym teście postanowiliśmy sprawdzić czas reakcji i oddania strzału z pozycji gotowości zarówno z broni krótkiej, jak i długiej. Do testu użyliśmy standardowy pistolet Glock 17 w kalibrze 9×19 parabellum, a także sztucer myśliwski Heanel Jaeger compacat w kalibrze 9,3×62 z uniwersalną lunetą DOT 2,5-10×50. Naszą intencją było zweryfikowanie czasu i celności oddania strzału na bardzo krótkim dystansie, około 5 metrów. Strzelał “Liściu”, który nie jest myśliwym i któremu tak naprawdę lotto, czy nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie lub nie, a więc zachowano pełny obiektywizm😊 Niech również nikt nie myśli, że sztucer z optyką to nie “Liścia” bajka, ponieważ w swojej karierze mundurowej miał wcale nie krótki epizod jako strzelec wyborowy.

Na początku zmierzyliśmy czas na oddanie strzałów ze sztucera myśliwskiego do tarczy dzika w trzech sytuacjach:

  • Postawa gotowości z wykorzystaniem optyki: 1,28 sekundy
  • Postawa gotowości ze strzelaniem intuicyjnym “po lufie”: 0,64-0,87 sekundy
  • 2 strzały z przeładowaniem broni na odejściu: 3,32 sekundy.

Wszystkie strzały były “śmiertelne”, a co za tym idzie można założyć, że ogarnięty strzelecko myśliwy może skutecznie i dość szybko oddać skuteczny strzał używając broni długiej z kilku metrów do dzika, ustawionego prostopadle do linii strzału i nieruchomego. W praktyce jednak ranny dzik w ciągu sekundy bez problemu pokona kilka metrów (zgodnie z literaturą potrafi biegać około 40km/h). Wobec powyższego nawet na dystansie 10 metrów raczej może nie być możliwości na powtórzenie strzału do szarżującego dzika i tym samym sytuacja może być mało ciekawa dla myśliwego.

Podobne ćwiczenie wykonaliśmy przy użyciu pistoletu, przy czym na tym samym dystansie oddawaliśmy 5 strzałów:

  • Postawa gotowości z wykorzystaniem przyrządów mechanicznych: 1,38 sekundy (5 strzałów “śmiertelnych”)

Zerknijcie na to:

Strzelanie z pistoletu na bardzo krótkim dystansie umożliwia oddanie 3-5 krotnie więcej strzałów w tym samym czasie. Warto zaznaczyć, iż na krótkim dystansie można zapomnieć o precyzyjnym celowaniu. W standardowej lunecie myśliwskiej nawet przy minimalnym powiększeniu x2,5 obraz jest na tyle powiększony, że na 5 metrach jest problem z celowaniem i złapaniem krzyża. O trafieniu decyduje bardziej intuicja i możliwości operowania bronią przy jednoczesnym ruchu i malejącym dystansie do celu. Ponadto trzeba dodać, iż przy poszukiwaniu postrzałka często towarzyszy myśliwemu pies. Z jednej strony sytuacja taka pozwala na możliwość skrócenia dystansu do celu i lepszego wypracowanie strzału, jednak wymaga od myśliwego wyjątkowej ostrożności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo psa. Jeśli do powyższego dodamy porę nocną i konieczność używania latarki, to sytuacja taka komplikuje się jeszcze bardziej, a przypomnę, że na dziki polujemy głównie w nocy. Paradoksalnie dostrzelenie rannej zwierzyny niemalże z przyłożenia nie wymaga dużej energii pocisku, której popularna pistoletowa dziewiątka ma całkiem sporo. A co może zdziałać?

Skuteczność kalibru pistoletowego 9×19 parabellum w zastosowaniu łowieckim

Jest to chyba najbardziej popularny kaliber w broni krótkiej na całym świecie, używany przez wszystkie formacje mundurowe. Z uwagi na wątpliwości niektórych osób co do jego skuteczności w zastosowaniu łowieckim postanowiliśmy sprawdzić, jak radzi sobie z pociskami półpłaszczowymi. Do testów użyliśmy amunicji S&B z pociskami JHP (115gr), Geco Hexagon (124gr) oraz Hornady Cricital Duty (135gr). Z racji tego, iż każdej z tych amunicji bliżej do zastosowań tarczowych postanowiliśmy sprawdzić ich siłę przebicia strzelając do czterech calowych sosnowych desek ustawionych jedna za drugą na dystansie 10 metrów.

Okazało się, że bez problemu dziewiątka w półpłaszczu przebija 10cm drewna! Jedynie w przypadku amunicji Hornady Cricital Duty 2 na 3 strzały zostały w trzeciej desce, jednak charakteryzowała się ona największym grzybkowaniem. Swoją drogą wydaje się być niezłym rozwiązaniem dla podkładaczy z psami, ponieważ najszybciej oddaje energie i jest szansa, że nie wyjdzie z tuszy. Niech każdy sam wyciągnie wnioski, czy jest to skuteczny kaliber do dostrzeliwania postrzałków. Od nas dodamy tylko, że w konkurencji sportowej “dzik w przebiegu” z 10 metrów bez problemu udaje się oddać 5-7 strzałów do tarczy z Glocka 17 lub CZ Shadow 2 😊

Sprawdźcie sami:

Niebawem zrobimy jeszcze jeden test aby skutecznie rozwiązać wszelkie wątpliwości w zakresie skuteczności amunicji 9×19 do ewentualnego powstrzymania szarży dzika.

Polub artykuł

Michał Budzyński