MTD LRF 1300 8 x 42 – recenzja najtańszej lornetki z dalmierzem

MTD LRF 1300 8 x 42 – recenzja najtańszej lornetki z dalmierzem

Marka MTD powinna wielu osobom być znana chociażby z budżetowych kamer termowizyjnych. W segmencie optycznym firma ta zrobiła niemałe zamieszanie na rynku burząc całkowicie mit, jakoby chińska elektronika nie mogła konkurować z wiodącymi producentami sprzętu na świecie. Tym razem firma MTD postanowiła stworzyć budżetową lornetkę z dalmierzem, a my postanowiliśmy sprawdzić jak się sprawuje.

MTD 1300 LRF to kompaktowa lornetka o parametrach 8×42 z wbudowanym dalmierzem laserowym. Waży około 520 gram, a jej maksymalna długość po wysunięciu muszli ocznych wynosi niespełna 15 cm. Korpus wypełniony azotem spełnia klasę wodoodporności IPX5. Kątowe pole widzenia producent podaje na poziomie 7 stopni, co przekłada się na 123 metry na kilometrze. W lornetce zastosowano podstawowe powłoki antyodblaskowe i całkiem dobrze wyczerniono wnętrze. W dzień obraz jest przyzwoity i dodatkowo jak na budżetowy sprzęt posiada całkiem szeroką głębię ostrości.
Wykonanie lornetki jest również na niezłym poziomie. Korpus jest pokryty gumą na całej długości i nie widać żadnych nierówności w łączeniach. Pokrętło ostrości działa z odpowiednim oporem umożliwiającym z jednej strony regulację jednym palcem, zaś z drugiej strony zapobiegające przypadkowemu przestawianiu. Korekcja dioptrii działa również dobrze i dodatkowo posiada wyczuwalny punkt „0”, dzięki czemu nie musimy odrywać oczu od lornetki aby wybrać jego ustawienie. Muszle oczne posiadają cztero-stopniową skale wysunięcia i na każdej wartości blokują się sztywno.

Lornetka posiada wbudowany dalmierz laserowy którego maksymalny zasięg pomiaru według producenta wynosi 1200 metrów. Nam udało się najdalej zmierzyć obiekt oddalony o 1184 metry, tak więc nie jest to ściema marketingowa. Pomiar odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku w górnej części korpusu pod palcem środkowym. Jedno naciśnięcie uruchamia dalmierz, zaś następne wyzwala pomiar odległości. Czas mierzenia na dystansie do 500 metrów odbywa się bardzo szybko. Ewentualne problemy z mierzeniem dalszych odległości pojawiają się o zmroku, jednak należy podkreślić, że jest to typowa lornetka dzienna. Dalmierz zasilany jest z baterii CR2, a więc nie trzeba się specjalnie martwić o jego żywotność. Ponadto informacja o stanie baterii umieszona jest na wyświetlaczu dalmierza.

Lornetka MTD 1300 LRF kosztuje około 1700zł i dostępna jest w sklepie IZUKOF.pl Tomasz Kofel lub w sklepie www.huneria.pl. Jest to cena niespotykana w tym segmencie optyki. Warto dodać, że w zestawie znajduje się dobrej jakości pokrowiec, szeroki neoprenowy pasek, zakrywki oraz instrukcja w języku polskim. Jest to typowo dzienna optyka, która jednak sprawdza się chociażby na polowaniach na rogacze, czy drapieżniki. Biorąc pod uwagę relację ceny do jakości, to aktualnie MTD 1300 LRF pozostaje bezkonkurencyjna.

Polub artykuł

Michał Budzyński