Recenzja lunety noktowizyjnej Hikmicro Alpex 4K

Recenzja lunety noktowizyjnej Hikmicro Alpex 4K

Wraz z początkiem roku doczekaliśmy się premiery nowego celownika noktowizyjnego Hikmicro Alpex4K. Poprzednia wersja odniosła nie mały sukces szczególnie na rynku europejskim, stąd oczekiwania od następcy były dość wysokie. Po sukcesie produktów termowizyjnych o wysokiej czułości termicznej, Hikmicro chciało po raz kolejny zaznaczyć swoją pozycję na rynku również w technologii noktowizyjnej. Postawiono więc na rozdzielczość UHD, plus kilka ciekawych detali…

Jakość Obrazu 4K UHD i Sensor CMOS

Luneta noktowizyjna HIKMICRO ALPEX 4K to nowoczesne urządzenie, które rewolucjonizuje doświadczenia obserwacyjne podczas polowań, czy strzelectwa tarczowego. Wyposażona w sensor 4K o rozdzielczości UHD  (3840 x 2160) wraz z obiektywem 50mm gwarantuje szczegółowy i ostry obraz nawet na największych powiększeniach cyfrowych. Nowy Alpex występuje w wersji standardowej oraz z wbudowanym dalmierzem laserowym (wersja LRF). Absolutnie każdy parametr techniczny tej lunety jest rezultatem gruntownych analiz w zakresie najlepszych scenariuszy zastosowania lunety w łowiectwie. Ogniskową zoptymalizowano do powiększenia 3,5 aby uzyskać kompromis pomiędzy dużym polem widzenia, a komfortem strzelania na typowo łowieckich dystansach. Nie ma więc problemu pomiędzy użytkowaniem jej na leśnych, krótkich obszarach „nęciskowych”, jak również na otwartych polnych terenach. Krótsza ogniskowa wpływa również na większą głębię ostrości, co z pewnością doceni każdy myśliwy, szczególnie w sytuacjach dynamicznych związanych z szybką zmianą odległości do celu.

Ale dlaczego sensor 4K jest lepszy od innych?

Trzeba wiedzieć, że noktowizja cyfrowa to nic innego, jak matryca światłoczuła bez filtra podczerwieni. Duża rozdzielczość sensora będzie przekładała się na większą dokładność pomiaru światła, co wpływa na dokładność wartości ekspozycji. Więcej pikseli w matrycy pozwala na lepszą analizę kontrastu i jasności w różnych obszarach kadru. Dzięki rozdzielczości 4K i większej skali dynamiki obrazu nie musimy się martwić o szczegółowość w cieniach i światłach, dzięki czemu otrzymujemy dobrze przetwarzane detale szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Zalety Alpexa 4K będziemy dostrzegać również na dużych odległościach obserwacji.

Hybrydowy Wyświetlacz OLED o Rozdzielczości 1920×1080

Duży hybrydowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920×1080 to kolejny atut nowego Alpexa 4K, zapewniający naturalne kolory i głęboką czerń. Częstotliwość odświeżania to 50 Hz, jednak wrażenie robi jego owalne winietowanie w pionie. Patrząc przez niego mamy wrażenie panoramicznego efektu, a przy tym wszystkie niezbędne informacje dotyczące ustawień przeniesione są na lewą stronę. Udało się przy tym uzyskać całkiem przyzwoity odstęp od oka, przy wykorzystaniu potencjału wyświetlacza. Nowy wyświetlacz jest zauważalnie większy od poprzednika i jest to duża zmiana na plus, którą sugerowało wielu myśliwych. Co ciekawe, to soczewka wstępna przed wyświetlaczem posiada najprawdopodobniej dobry wskaźnik Abbe-a i jest praktycznie pozbawiona efektów chromatycznych. Dzięki temu, nawet przy zmianie kąta patrzenia w okular obraz jest wyraźny i pozbawiony rozszczepiania światła również na krawędziach.

Regulowana Przysłona i Powiększenie Optyczne

Innowacją w nowej lunecie Hikmicro jest regulacja przysłony F1.2-F2.5 za pomocą suwaka na przy obiektywie.  Pozwala dostosować lunetę do różnych warunków oświetleniowych, zarówno w ostrym świetle słonecznym, lub w przypadku mocnych iluminatorów podczerwieni. Poprzez regulację przesłony, użytkownik może kontrolować również głębię ostrości, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie ważne jest utrzymanie ostrości na różnych odległościach. To może być istotne w obserwacji obiektów na różnych planach. W sytuacjach, gdzie światła mamy mniej, większa przesłona pozwoli na zarejestrowanie więcej światła, co przyczynia się do redukcji szumów w obrazie. Wypada to korzystnie dla uzyskania wyraźniejszych i bardziej szczegółowych obserwacji nocą. W praktyce jednak ciężko prześwietlić Alpexa, ponieważ całkiem dobrze i szybko dobiera parametry ISO.

Podwójny System Zasilania i Czas Pracy

Użytkownicy pierwszej wersji Alpexa zostali przyzwyczajeni do wyjątkowo dużej wydajności w zakresie zasilania. Luneta HIKMICRO ALPEX 4K posiada inteligentny, podwójny system zasilania, korzystając zarówno z wbudowanej baterii, jak i wymiennej baterii 18650. To zapewnia około 10-11 godzin ciągłej pracy, a automatyczne przełączanie na wbudowaną baterię po rozładowaniu zabezpiecza przed nagłym brakiem zasilania. W praktyce ciężko ten celownik rozładować podczas jednego polowania i w przypadku używania dodatkowego urządzenia optoelektronicznego do obserwacji, Alpexa ładujemy naprawdę rzadko.

Funkcje Dodatkowe dla Komfortu i Skuteczności

W Alpexie 4K wsadzono wszystkie funkcje, jakie można sobie wymyślać:

-Stopień Ochrony IP67: HIKMICRO ALPEX 4K jest w pełni wodoodporny i pyłoszczelny, pozwalając na pracę w różnorodnych warunkach atmosferycznych.

– Automatyczne Nagrywanie po oddaniu Strzału: Luneta umożliwia wygodne dokumentowanie polowań, nagrywając obrazy i filmy na wbudowanej pamięci 64GB wyzwalane odrzutem broni.

– Tryb Obrazu w Obrazie (PIP): Funkcja PIP zwiększa precyzję celowania, zapewniając powiększony obraz obszaru celownika.

– Wbudowane WiFi: Zintegrowany moduł WiFi umożliwia łatwe połączenie z aplikacją mobilną Hikmicro SIGHT, dającą dostęp do obrazów i filmów na urządzeniu mobilnym.

–  Bogata Konfiguracja Siatek Celowniczych: 5 grup siatek w 8 kolorach i 10 typach siatek dają użytkownikowi szerokie możliwości konfiguracji i personalizacji.

– Czujnik żyroskopowy pokazujący przechylenie urządzenia zarówno w pionie jak i w poziomie

– Automatyczne wyłączanie wyświetlacza w przypadku pionowego postawienia broni

– Dalmierz laserowy z kalkulatorem balistycznym wskazującym punkt celowania względem wartości opadu pocisku (wersja z LRF)

Jeden z najlepszych noktowizorów cyfrowych na rynku

Jeśli chodzi o wrażenia z użytkowania nowego Alpexa 4K, to tu jest lepiej niż dobrze. Urządzenie uruchamia się bardzo szybko w około 3 sekund! Przy dobrym doświetleniu iluminatorem nawet w całkowitej ciemności obraz jest piekielnie dokładny. Bez problemu można nie tylko ocenić płeć zwierzyny, ale nawet szczegóły poroża na dystansie ponad 300 metrów. Przy zoom-owaniu cyfrowym x7, nie widać kompletnie utraty jakości obrazu. Dopiero przy powiększeniu x14 jakość nieznacznie zaczyna uciekać, ale obraz jest wciąż na tyle dobry, że widać wszystkie szczegóły celu. Jeśli komuś się wydaje, że powiększenie x28 to tylko wrzutka marketingowa, to nic z tych rzeczy. Da się spokojnie z nim polować i strzelać, o ile ktoś złapie stabilną pozycję.

Gdyby nie irracjonalne polskie ograniczenia prawne, to Alepex 4K doskonale sprawdzałbym się do polowań dziennych. Obraz kolorowy jest imponujący, niczym w dobrej klasie aparacie cyfrowym. Barwy są żywe i naturalne, bez przekontrastowania. Wszystkie automatyczne algorytmy od balansu bieli po ekspozycję i czułość działają błyskawicznie i chyba można się pokusić na polecenie tej lunety nawet strzelcom długodystansowym. Co prawda nie ma typowych wieżyczek balistycznych, ale w wersji z kalkulatorem balistycznym użytkownik widzi dodatkowy znak celowniczy, który pokazuje opad pocisku na danym dystansie. Wystarczy tylko wpisać do urządzenia kilka podstawowych paramentów pocisku, wysokości osadzenia celownika i zmiennych środowiskowych, aby celownik sam wskazywał miejsce celowania po poprawkach.

Podsumowanie

HIKMICRO ALPEX 4K to zaawansowana luneta noktowizyjna, która łączy innowacyjne technologie z solidną konstrukcją. Gwarantowana 36-miesięczna gwarancja, polska instrukcja obsługi, oraz pełne wsparcie techniczne i serwis w Polsce czynią ten produkt atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących wysokiej jakości i niezawodności. W Polsce urządzenia dostępne są w wersji zarówno z iluminatorem lub bez. Warto podkreślić, że za kompletny zestaw z uchwytem i iluminatorem X-hog PRO lub Noxarem trzeba zapłacić około 4999 (standard) lub (5700 wersja LRF). Pod względem jakości obrazu, a także samego urządzenia jest to w klasie celowników dzienno-nocnych w naszej opinii oferta bezkonkurencyjna.

Polub artykuł

Michał Budzyński