Król budżetowych lunet- Vector Optics Continental 2-12×50 Hunting SFP

Król budżetowych lunet- Vector Optics Continental 2-12×50 Hunting SFP

O lunetach Vector Optics dowiedzieliśmy się po raz pierwszy od zaprzyjaźnionych myśliwych. Okazało się, że w świecie noktowizji i termowizji coraz mniej osób decyduje się na inwestowanie w super jasne lunety celownicze marek premium, skoro w nocy korzystają głównie z optoelektroniki. Optyka Vector Optics to linia produktów raczej budżetowych, jednak okazuje się, że pod względem relacji jakości do ceny może być liderem również na rynku łowieckim. Dzięki uprzejmości dystrybutora tej marki w Polsce – firmie Leśny Rynek z Suwałk, udało nam się przetestować uniwersalny model Continental 2-12×50 Hunting SFP.

O producencie

Firma Vector Optics rozpoczęła działalność w 2007 roku nastawiając się głównie na rynek łowiecki oraz strzelecki w USA i w Europie. Główna siedziba i zarazem produkcja firmy znajduje się w Szanghaju w Chinach, jednak oddział swój ma również w USA. Misją firmy Vector Optics jest tworzenie wysokiej jakości produktów optycznych dla strzelców sportowych i myśliwych utrzymując konkurencyjne ceny w odniesieniu do wiodących marek europejskich. Do produkcji optyki firma wykorzystuje wysokogatunkowe szkło, czy stop aluminium lotniczego 6061. Vector Optics posiada również własne opatentowane wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe VePRO. Nie bez powodu krążą na rynku strzeleckim pogłoski, jakoby firma była OEM również dla innych podmiotów z branży.

Recenzja Vector Optics Continental 2-12×50 Hunting SFP

Jest to typowa uniwersalna luneta celownicza dedykowana do łowiectwa. Na pierwszy rzut oka przypomina wysokiej klasy lunetę europejską zarówno pod względem wykonania, jak również jakości obrazu. Waga wynosi około 605 gram bez blendy słonecznej. Luneta posiada cienki krzyż SPF z podświetloną centralnie kropką. Jasność regulowana jest w skali 6 stopniowej wraz z wyłączeniem po każdej zmianie mocy świecenia. Widać tu ukłon w stronę specyfiki europejskich polowań, ponieważ kropka świeci delikatnie o zmierzchu, bez przejaskrawiania. Zarówno pierścień od podświetlenia oraz zmiany krotności powiększenia działają rewelacyjnie i niektórzy „europejscy” konkurenci mogą brać przykład. Luneta posiada dość prosty system zerowania, a także dodatkowy pierścień balistyczny w zestawie.

Zakres powiększeń 2-12 jest na tyle uniwersalny, że można go używać zarówno do polowań z zasiadki jak i pędzonych, a przy tym efekt tuby nie występuje. Obraz jest ostry praktycznie po brzegi i jak na budżetową lunetę wypada ona całkiem nieźle również o szarówce. Na szczególną uwagę zasługuje pole widzenia tego modelu wynoszące odpowiednio od najniższego powiększenia 21 – 3,5m/100m, dzięki czemu pod tym względem może śmiało konkurować z takimi modelami jak Meopta R2, Blaser 2, czy Zeiss Conquest V6. Vector Optics Continental 2-12×50 jest dobrze wykonany zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz zaglądając w obiektyw. Nie widać żadnego klejenia, a tubus jest dobrze wyczerniony.

Cena Continentala 2-12×50 wynosi nieco ponad 2000zł. Producent udziela dożywotniej gwarancji na lunetę, tak więc można spać spokojnie. W pudełku z lunetą możemy znaleźć blendę słoneczną i dodatkowy pierścień balistyczny. Jest także średniej jakości montaż na szynę picatinny w zestawie, który na AR-ach jakoś będzie wyglądać, ale na ekskluzywnym repetierze troszkę mniej 😉  Luneta Vector Optics Continental 2-12×50 Hunting SFP jest zdecydowanie jedną z lepszych propozycji w swoim przedziale cenowym, a nawet pokusimy się twierdzić, że najlepszą. Nie tylko charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem, ale również bardzo dobrą jakością wykonania oraz obrazu. 

Polub artykuł

Michał Budzyński