S&W M&P15 22LR- taniej się nie da

S&W M&P15 22LR- taniej się nie da

Amunicja droga, a strzelać się chce. Nakarmienie AR-a jednym magazynkiem przewyższa obecnie koszt 100 zł, a wszyscy wiedzą na jak długo starcza 30 naboi. Czasy kupowania kulek w kal. 223 poniżej 2 zł przeszły raczej definitywnie do historii, a tanie rosyjskie „patrony” są dziś podwójnie niefajne. Ale zaraz! Przecież można kupić AR-a w kalibrze 22LR, albo chociażby konwersję?

Idziemy zatem w pierwszy wariant i bierzemy na tapetę popularny karabinek S&W MP15 22LR. W zasadzie jest to pełnowymiarowa platforma AR z 16 calową lufą. Gdyby nie węższe okno wyrzutu łusek, to karabinek wygląda jak full koszerny 5.56/223. Jest identyczny dwupoziomowy bezpiecznik, zwalniacz magazynka, a także zrzut magazynka. Rozkładanie karabinka wygląda podobnie, a żeby tego było mało, to mechanizm spustowy jest również identyczny. Jakby komuś nie pasował dość twardy język spustowy, to bez problemu powinien dobrać sobie coś customowego.

Z istotnych różnic warto wymienić zamek, który musi różnić się z uwagi na zupełnie inny kaliber. Kolejnym elementem jest lower, który został wykonany z polimeru. Coraz częściej widać korpusy z tworzyw sztucznych w broni palnej i nic w tym dziwnego. Można dzięki temu znacząco zredukować masę broni i tak też stało się w przypadku MP15, który waży około 2,5 kg. Gdyby ktoś był sceptycznie nastawiony do AR-a z polimerem, to chciałbym nieśmiało dodać, że polimerowe lowery mają również karabinki Kaiser i do budżetowych nie należą. Nie da się natomiast zrobić luf z polimeru i w związku z tym MP15 posiada normalną ze stali węglowej, a dodatkowo całkiem przyzwoite łoże w M-locku i górną szyną picatinny na całej długości.

sejfy.pl

Pomimo opinii budżetowego karabinka – jednostka wcale nie wygląda biednie. O ile pracę spustu możemy określić na poziomie wojskowym, to jednak cała reszta robi naprawdę dobre wrażenie. W standardzie broni znajdują się mechaniczne przyrządy celownicze Magpulla oraz mieszczący 25 naboi magazynek. S&W MP15 znany jest również z tego, że nie jest bardzo wymagający w zakresie amunicji. Przeładowuje większość, o ile będzie w miarę regularnie czyszczony.

Z całą pewności S&W MP15 22LR jest dobrą alternatywą dla młodych strzelców, jak również do rekreacyjnego budżetowego strzelania. Jego cena w Polsce wynosi około 3500zł i standardowo w sklepie Proguns w Wawie można na hasło „gunslab” wysępić jakiś rabat.

Polub artykuł

Michał Budzyński