Test długodystansowy chińskiego termowizora- MTD 640 gen1

Test długodystansowy chińskiego termowizora- MTD 640 gen1

Miałem przyjemność być jednym z pierwszych posiadaczy budżetowego, chińskiego termowizora MTD 640 pierwszej generacji. Kiedy urządzenie to w 2018 roku weszło na nasz rynek, wielu myśliwych nie traktowała go poważnie. Był jednym z najtańszych termowizorów na rynku, który charakteryzował się kompaktowymi rozmiarami i częstotliwością odświeżania na poziomie 50hz.

Rozdzielczość sensora 240 x 190 w technologii 17ym nie jest wielka, niemniej w warunkach łowieckich wystarczająca. Podstawowe 4 profile kolorów wyświetlanego obrazu oraz wyświetlacz OLED 640 x 480 odporny na niskie temperatury. Bateria całkiem wydajna i spokojnie wytrzymywał 7 godzin pracy bez ładowania. Testowałem miesiąc, później kolejny i tak minęło ponad dwa lata. Sprzęt się nie rozsypał, a zaliczył wiele polowań.

W zasadzie, to z termowizorem nie działo się nic. Czasami brakowało powiększenia optycznego, jednak dało się bez tego żyć. Po oswojeniu się ze sprzętem udało się rozpoznawać sylwetki zwierząt nawet na 300m. Co ciekawe, to brak powiększenia przydaje się przy poszukiwaniu postrzałków. Powiększenie cyfrowe jednak nie rozpieszczało. Wbudowany akumulator, który wg niektórych miał skończyć żywot po gwarancji, po 2 latach nie zaznaczył jakoś wyraźnie spadku swojej pojemności. Gumowa powłoka korpusu nie wydawała się jakoś sfatygowana, chociaż termosik mieszkał głównie w kieszeniach. Można się było przyczepić do długiego czasu uruchamiania. W kolejnych generacjach tego termowizora, ten parametr znacząco poprawiono. Dodatkowo obecna aktualnie w sprzedaży 3 generacja, posiada troszkę większą matrycę- 256×192 w technologii 12ym i dwa razy bardziej wydajną baterię. Po ponad 2 latach użytkowania moje MTD trafiło do kolejnego użytkownika w nienagannej kondycji.

O ile kilka lat temu chińska termowizja budziła pewne obawy, to aktualnie już nikt nie zwraca uwagi na kraj pochodzenia. Chiny potrafią konkurować z najlepszymi również jakością. Świadczy o tym chociażby rynek dronów, czy fotowoltaiki.

Poniżej nagrania z MTD 640 gen 1 za pośrednictwem zewnętrznego rejestratora:

Polub artykuł

Michał Budzyński