Subcompact w dużym kalibrze- recenzja XDS-45 3.3

Subcompact w dużym kalibrze- recenzja XDS-45 3.3

Dostępne w Polsce pistolety XD, choć produkowane w Chorwacji , to jednak ciałem i duszą związane są z firmą Springfield Armory w USA. Nic więc dziwnego, że na rękojeści broni można znaleźć adnotację, o konieczności zapoznania się instrukcją przed użyciem. Nie chodzi bynajmniej o jakiś skomplikowany proces obsługi, a wyłącznie o nadmierną przezorność Amerykanów jaka ugruntowała się na podstawie najdurniejszych pozwów 😊 Pistolety z tej serii mogą być bliżej znane w naszym środowisku strzeleckim pod nazwą HS, ponieważ producent nie specjalni pali się z eksportem broni do Europy. Tak czy inaczej oferta w ostatnich latach staje się coraz bardziej bogatsza, również na polskim rynku.

Nas zainteresował subcompact XDS-45 3.3, który uznawany jest za jedną z najmniejszych czterdziestek piątek na rynku. Całkowita długość pistoletu to 6,3 cala. Użytkownik w standardzie ma do dyspozycji opcję z 5 nabojowym magazynkiem, lub wersję przedłużoną o jedną sztukę. Nie ma co wybrzydzać, ponieważ jednorzędówki innych producentów subcompactów nie mieszczą więcej, niż 8 naboi, a przecież mamy na tapecie kaliber 45 ACP.

Czterdziestka piątka to w zasadzie najwyższa kategoria kalibru w broni przeznaczonej do skrytego noszenia. Można grymasić na nieco małą prędkość początkową, ale jego średnica robi robotę. Blisko pół cala, czyli prawie 12mm i masa dwu krotnie wyższa niż w dziewiątce. Kompakt w tym kalibrze, to również obiekt pożądania wielu myśliwych, jako broń dodatkowa w celu dostrzeliwania postrzałków. Niestety Polska to dziwny kraj i myśliwi rejestrować broń krótką mogli zaledwie kilka miesięcy w roku 2011.

Wracając do naszego XDSa nie sposób nie wspomnieć o kilku istotnych jego cechach. Zauważyliśmy wprowadzenie wielu ciekawych rozwiązań z innych modeli broni, jak chociażby bezpiecznik chwytowy podobny jak w Colcie 1911, czy bezpiecznik spustowy niczym w Glocku. Dodatkowo jest wskaźnik napięcia iglicy i gruba perforacja antypoślizgowa rękojeści. Producent również nie skąpił na przyrządach celowniczych i zastosował kontrastowe z muszką światłowodową.

sejfy.pl

Koszt XDSa- 45 jest niższy, niż chociażby jego austriackiego konkurenta. Nie ma również większego problemu z wyborem kabury do tego modelu. W swoim przedziale cenowym jest propozycją godną uwagi, a także całkiem nieźle wygląda. Wszystkich zainteresowanych kupnem tego modelu zachęcamy do kontaktu ze sklepem ProGuns pod Warszawą i upominania się o rabaty na hasło „gunslab” 😊

Polub artykuł

Michał Budzyński